معرفی ساختار نیو روگا پایپ New Roga Pipe:

 

PE-RT:

لوله های پنج لایه برای نخستین بار توسط پلیمری به نام PEX(پلی اتیلن مشبک) به بازار معرفی شدند این پلیمر از خانواده پلی اتیلن های سنگین و ترموپلاست است که طی فرایند شیمیایی کراسلینگ، ساختار مولکولی طولی آن به ساختار شبکه ای تغییر کرده و در دسته پلیمرهای گرما سخت یا ترموست قرار می گیرد. بدین صورت پلیمر PEX ( گرما سخت) براثر حرارت نرم و حالت پذیر نبوده و بعلت مقاومت بالا در برابر حرارت دارای قابلیت بازیافت نمی باشد.

1- تجدید ناپذیری
2- سخت شدن در برابر حرارتهای بالا
3- حساسیت به رطوبت
4- شرایط دشوار نگهداری و تولید PEX به علت فساد زود هنگام

 باعث شد ماده جدیدی به نام PE-RT (polyethylene raised temperature) به بازار ارائه شود که ضمن داشتن خواص PEX نیازی به فرایند بخاردهی و شبکه ای شدن نداشت.

پلیمر PE-RT (پلی اتیلن مقاوم در دمای بالا) از خانواده پلی اتیلن های سنگین می باشد , و در دسته پلیمرهای ترموپلاست قرار میگیرد. با تغییری که در ساختار این پلیمر داده شده می تواند بدون فرایند کراسلینگ(شبکه ای شدن) نسبت به سایر پلی اتیلن های سنگین دمای بیشتری را تحمل نماید. در ابتدا این پلیمر دارای تحمل حرارتی 75 درجه سانتیگراد در زمانهای طولانی بود ولی با پیشرفتهایی که در زمینه ی علم مواد پلیمری حاصل شده ساختار این پلیمر رفته رفته به گونه ای تغییر کرده که بدون نیاز به فرآیند شبکه ای شدن  قادر به تحمل دماهای بالا در مدت زمانهای طولانی است.

میزان تحمل حرارتی این پلیمر(PE-RT) به جهت ساختار ویژه آن که توسط شرکت روگا گستر از بهترین کمپانی ها تهیه شده، در بلند مدت "90 درجه سانتیگراد" می باشد.

مزایای برتری PE-RT:

1- مقاومت حرارتی بالا

2- عدم نیاز به فرآیند کراسلینگ(شبکه ای شدن)

3- انعطاف پذیری در دمای بالا

4- تجدید پذیری

5- عدم فساد

6- عدم بیماری زایی

 

AL:

آلومینیوم مورد استفاده در لوله های نیو روگا پایپ مطابق با استاندارد ASTM E8  تهیه می شود.

استفاده از لایه آلومینیوم در لوله های پلیمری مزایایی همچون عدم نفوذ نور و اکسیژن و ضریب انبساط حرارتی پایین را به همراه دارد.

نکته حائز اهمیت در لایه فلزی لوله های پنج لایه نوع جوش طولی لایه آلومینیوم میانی می باشد. اگر لایه آلومینیوم بدون جوش یا جوش لب به لب استفاده شود نقش چندانی را در استحکام لوله ها ایفا نخواهد کرد. لوله های پنج لایه روگا گستر (نیو روگا پایپ) به روش لب روی لب (over lab) جوش داده شده که اطمینان خاطر مصرف کنندگان را از نشت و ترکیدگی در برابر هر نوع سیالی تضمین می کند.

 

Adhesive:

به دلیل قابلیت چسبندگی پایین پلیمر به آلومینیوم در ساختار لوله های نیو روگا پایپ از دو لایه چسب جهت چسبیدن لایه ها به یکدیگر استفاده شده؛ قابل توجه است که چسب مورد استفاده در بین لایه های نیو روگا پایپ دارای استحکام چسبندگی و مقاومت حرارتی بسیار بالا (122 درجه سانتی گراد) می باشد، به طوری که مقاومت خود را در دماهای بالا و زمانهای طولانی حفظ کند.